دوستان و همراهان  سلام.
من از آن افرادی هستم که همیشه دنبال فرصت مناسب برای سفر می گردم. در انتخاب کشورهای اطراف ایران برای  به خاطر قیمت مناسب گزینه پر رنگی برای من محسوب می شد. برای شروع سرچ کوچکی در سایت های مختلف انجام دادم و قیمت ها و تاریخ ها را بررسی کردم. بعد از مشورت با یکی دیگر از دوستان به این نتیجه رسیدم که اگر دو نفری به این سفر بریم هزینه هامون کاهش پیدا می کند و بیشتر به ما خوش می گذرد.

نتیجه تصویری برای استانبول

برای دوستانی که شاید کمتر مطلع باشند باید عرض کنم که مثلا اگر قیمت اتاق سینگل ۱۵۰ لیر باشد، قیمت اتاق دبل ۷۵ لیر است که هزینه بین دو نفر تقسیم خواهد شد. بعد از آن من و همراهم چمدان ها را آماده کردیم و یک تور لحظه آخری تهیه کردیم. از آن جایی که ایرانی ها برای ورود به ترکیه نیاز به ویزا ندارند مشکل ویزا هم نداشتیم. چون توری که انتخاب کرده بودیم ۳ شب و ۴ روز بود ما یک مرخصی ۵ روزه گرفتیم و آماده سفر شدیم.
اما بر اساس اطلاعاتی که در این سفر کسب کردیم، سعی کردیم سفرنامه و راهنمای مفیدی را برای شما عزیزان آماده کنیم.

روز اول:

روز موعود ما به فرودگاه امام خمینی رفتیم بعد از کارهای معمول سوار هواپیما شدیم. حدود ۲ساعت و ۴۵ دقیقه بود و بعد از آن ما در از هواپیما پیاده شدیم. در فرودگاه راهنمای تور با یک ون مسافری منتظر ما بود تا ما را به سمت هتل ها مشایعت کند. اول از همه به ما گفته شد تا ساعت هایمان را به علت اختلاف ساعت ایران و ترکیه، نیم ساعت به عقب بکشیم. راهنمای تور در طول مسیر به هتل، برنامه ها را به مسافرین اعلام کرد. البته چون نرخ تورهای روزانه به دلار بود من و دوستم از خریدشان خودداری کردیم. البته بعضی از مسافرین بنا بر شرایط مالی خودشان تورهای روزانه را خریداری کردند.

به دلیل اینکه من و دوستم می خواستیم سفر ماجراجویانه ای داشته باشیم و البته از قبل هم اطلاعاتی دراین خصوص جمع آوری کرده بودیم، کمی شرایط مان بهتر بود. مثلا می دانستیم که ۳ تا منطقه دارد، منطقه تکسیم که یک منطقه توریستی و مقصد گردشگرانی است که برای خرید به می روند، که جزو مناطق لوکس محسوب میشود و در نهایت که جز مناطق مقرون به صرفه برای کسانی است که می خواهند اقتصادی تر سفرکنند و فاصله کمی نسبت به نقاط دیگر استانبول دارد.

هتل ما در منطقه تکسیم واقع شده بود. بعد از رسیدن به هتل و ارائه ووچر به رسپشن و پر کردن فرم و گرفتن کارت کلید وارد اتاق شدیم. چون ما معتقد بودیم باید در سفر، نهایت استفاده از زمان را انجام داد و استراحت را می توان در خونه انجام داد. به همین خاطر زودتر از سایرین گشت و گذار را شروع کردیم.
در ابتدا کارتی به نام تهیه کردیم که هریک به قیمت ۸۵ لیر بود. با این کارت می شد در عرض ۷۲ ساعت یعنی ۳روز از ۸ موزه استانبول دیدن کرد که با یک حساب سرانگشتی می شد فهمید که کلی به نفعمان بود، چون ورودی ایاصوفیه به تنهایی ۴۰ لیر بود و بقیه جاذبه ها هم حدودا ۲۰ لیر!


بخاطر قیمت بالای تاکسی، نقشه سیستم حمل و نقل عمومی را تهیه کردیم و طوری هماهنگ کردیم که بتوانیم به تمام جاذبه هایی که قصد دیدن آن را داشتیم، با مترو یا تراموا یا اتوبوس دسترسی کنیم. برای اینکه بتوانیم از سیستم حمل و نقل عمومی به راحتی استفاده کنیم استانبول کارت (قابل تهیه از دکه ها و سوپر مارکت ها) خریدیم که قیمت مترو از ۳لیر روبه ۱٫۹لیر کاهش می داد. بعد از آن به دلیل آن که هوا روبه تاریکی می رفت تصمیم گرفتیم تا رو در یکی از بخوریم و برای استراحت به هتل مراجعه کنیم. ما که از قبل تعریف اسکندرکباب های ترکیه رو شنیده بودیم همان را سفارش دادیم. طعم عالی داشت.

روز دوم:

با صدای زنگ ساعت بیدار شدیم و سریع به طبقه پایین هتل رفتیم تا زمان صبحانه را ازدست ندیم. صبحانه به صورت بوفه بود و کلی متنوع بود انواع سوسیس، کالباس، پنیر، عسل، مربا، میوه، نیمرو.

نتیجه تصویری برای کاخ توپکاپی

بعد از صرف صبحانه آماده شدیم برای رفتن به شهر و اجرای برنامه از پیش تنظیم شده که برای اون روز رفتن به کاخ توپکاپی و مسجد ایاصوفیه بود.به همین خاطر ازهتل پیاده به سمت ایستگاه متروی تکسیم رفتیم وبا توجه به علامت های راهنما در ایستگاه کاباتاش پیدا شدیم و با تراموی t1 به ایستگاه گلهانه که در نزدیکی کاخ توپکاپی بود رفتیم. به سمت کاخ حرکت کردیم بعد از دیدن کاخ به سمت اتاق های حیاط هدایت شدیم که در آنجا انواع عتیقه جات ایرانی، عثمانی، چینی و هندی از دورانهای مختلف نگهداری می شد که بسیار زیبا و چشم نواز بود و در کنار هر یک از این آثار تاریخی و زیبا توضیحات درج شده بود به همراه یک کد که برای راهنمای صوتی بود که در ابتدای کاخ به مبلغ ۲۵ لیر اجاره داده میشد که البته از زبان فارسی هم پشتیبانی می کرد. نکته جالب این بود که امکان عکس برداری حتی بدون فلش هم در این موزه وجود نداشت.
پس از دیدن موزه وارد محیط حرم سلطان شدیم که سراسر آن پوشیده از ادعیه و نام های خدا بود. بعد از بازدید از حرم سلطان به سمت موزه آرکولوژی که نزدیک کاخ بود رفتیم در انجا عکس برداری برخلاف توپکاپی آزاد بود البته بدون فلش. یکی از زیباترین جاهای این موزه .

نتیجه تصویری برای ایاصوفیه

بعد از اون برای صرفه جویی در زمان باقی مانده از سفر تصمیم گرفتیم از معروفترین مسجد استانبول یعنی ایاصوفیه هم دیدن کنیم چون فقط ۱۰ دقیقه پیاده با موزه آرکولوژی فاصله داشت. یکی از مزیت های خرید museum pass این بود که مجبور نبودیم در صف های طولانی خرید بلیط معطل بمانیم. ساعت حدود ۷ شده بود و هوا کم کم رو به تاریکی می رفت که تصمیم گرفتیم برای صرف شام به هتل برگردیم. در نزدیکی میدان تکسیم به دونر تکسیم رفتیم که دونرهای فوق العاده ای داشت و بعد از صرف شام به هتل برگشتیم و از فرط خستگی ساعت ۹ به خواب رفتیم.

کشور چین از کشورهای فوق‌العاده زیبای دنیا به شمار می‌رود. تور چین را از دست ندهید. اگر قصد سفر به چین را دارید میتوانید تور چین را در سایت فاینداتور مشاهده کنید.

ثبت نظر